Norsk plast i Litauen under lupen
![](https://image.nordjyske.dk/users/nordjyske/images/121074958.jpg?t%5Bstrip%5D=true&t%5Bcrop%5D%5Bwidth%5D=1275&t%5Bcrop%5D%5Bheight%5D=688&t%5Bcrop%5D%5Bx%5D=0&t%5Bcrop%5D%5By%5D=0&t%5Bresize%5D%5Bwidth%5D=660&t%5Bresize%5D%5Bheight%5D=356&accessToken=bbb3f0d964192a21bafd5957ad4b82ce5e828fa9788260d029e778c165049248)
Det hele startet med at en innbygger i den litauiske byen Skaidiskes meldte om en usedvanlig sterk lukt, som også ga øyesmerter, kvalme og hodepine.
Ifølge Klassekampen kommer lukta fra et anlegg som eies av Eko Perdirbimas.
Nordmann med eierandel
Nordmannen Per Haakonsen eier 15 prosent av aksjene i dette selskapet, og 40 prosent i et annet selskap, Retroplast. Han eier også 70 prosent av selskapet Polymertrade. Dette er et selskap som eksporterer norsk plast tll utlandet.
Klassekampen skriver at det var den litauiske almennkringkasteren som først omtalte saken og «avslørte» at Per Haakonsen var involvert i selskapene. Siden den gang har det litauiske miljøverndepartementet vært på planlagt besøk ved Eko Permidiras anlegg i byen.
Avdekket lovbrudd
Der skal de ha funnet flere lovbrudd, blant annet brudd på regelverket for lagring av avfall og at selskapet slapp ut forurenset avløpsvann og slam under behandlingen av plasten, uten tillatelse.Selskapet mangel også en oversikt over egne forensning- og utslippskilder, og i oktober i fjor fikk Eko Permidiras pålegg om å framlegge en slik oversikt samt stanse driften av avløpsrensesystemet.
Også hos Retroplast ble det funnet avvik, skriver den norske avisa videre. Samtidig fortsetter lituaiske miljømyndigheter undersøkelsene om utslipp har ført til forurensning av elva Dunaika i byen.
Per Haakonson sier at det er foretatt flere vannprøver som ikke viser at det er forurenset vann i elva.
- Aldri opplevd så sterk lukt
Skiensmannen sier videre at han har vært i Skaidiskes flere ganger, og aldri opplevd den lukta så ille som den er blitt beskrevet av innbyggerne i byen. Men han legger til:
-Jeg har ikke grunnlag for å si at det aldri har luktet på den måten som lokalbefolknngen har gitt uttrykk for.
Overfor Klassekampen medgir Haakonsen imidlertid at plastanlegget burde vært flyttet lenger unna lokalbefolkningen, og at dette kommer til å skje. I en e-post til avisa skriver nordmannen at hans selskaper aldri er blitt funnet skyldig i alvorlige brudd, og at de har fulgt anbefalingene og kommentarene fra tilsynsmyndighetene».
Forglemmelse
Den sterke lukta som ble rapportert inn skyldtes en forglemmelse der en avfallstank ble stående for lenge utendørs, og at lukta ble håndtert da de oppdaget det.
Granskningen som nå er i gang i Litauen hinder ifølge Haakonsen normal drift, og man har derfor bedt parlamentet i landet om å stanse denne.
Miljødepartementet i Norge har gitt Polymertrade tillatelse til å eksportere meldepliktig norsk plast til Litauen i 2025. Nå venter selskapet på en endelig godkjenning fra litauske myndigheter.
Kilde: Klassekampen