23948sdkhjf

Plastemballasjen kommer tilbake på frukt og grønt i Frankrike

De to siste årene har det vært forbudt å pakke en rekke fersk frukt og grønnsaker i plast i Frankrike. Ifølge en artikkel på Packnews, er forbudet nå opphevet. Dermed kan de som ønsker det benytte plastemballasje igjen.

Frankrikes høyeste forvaltningsdomstol, Conseil d'État, har gitt "zero-waste"-bevegelsen et betydelig tilbakeslag ved å oppheve et forbud mot plastemballasje for fersk frukt og grønnsaker. Opphevelsen skyldes en vesentlig prosedyrefeil som gjorde den tidligere beslutningen ugyldig.

Forbudet, som var en del av Frankrikes lov om avfallsreduksjon og sirkulær økonomi (AGEC), trådte i kraft i juli 2023. Det forbød bruk av plastemballasje for de fleste ferske og ubearbeidede frukter og grønnsaker under 1,5 kg, med noen få unntak. Dette påvirket et bredt utvalg av produkter solgt i franske butikker.

Den 8. november erklærte Conseil d'État forbudet ugyldig på grunn av en "betydelig prosedyrefeil". En offisiell uttalelse bekreftet at annulleringen tillater forhandlere å gjenoppta salg av all fersk, ubearbeidet frukt og grønnsaker i plastemballasje.

Domstolen påpekte at den franske regjeringen ikke fulgte alle nødvendige prosedyrer og handlet for raskt, til tross for EU-kommisjonens anmodning om å utsette forbudet. Dette skapte en "hindring" i EUs indre marked ved å innføre strengere regler enn EU-lovgivningen krever.

Kommenter artikkelen
Anbefalte artikler

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.047